Giełda Minerałów i Biżuterii jest jednym z głównych elementów Festiwalu. Będzie ona podzielona na trzy, wyraźnie wyodrębnione, części – Giełdę Minerałów, Giełdę Biżuterii oraz Strefę Poszukiwacza.
Potrzeba kolekcjonowania jest czymś naturalnym, a czyż minerały nie nadają się do tego idealnie? Piękne okazy są przecież wytworem natury, powstawały przez tysiące lat – przypominają nam o związku z przyrodą, zachwycają kształtami, kolorami i formami. Zresztą nie tylko o piękno chodzi. Wiele z nich to rzadkie i unikatowe okazy, za którymi kryją się fascynujące historie. Na naszej Giełdzie Minerałów tworzymy przestrzeń dla osób, które poszukują takich właśnie wrażeń. Staramy się zapewnić wybór zarówno dla tych, którzy minerały traktują jako dekorację, jak i dla tych, którzy szukają unikatowych okazów do swoich kolekcji. Chcemy naszą pasją zarażać kolejne pokolenia. Na Giełdzie Minerałów obecny będzie do Państwa dyspozycji ekspert mineralog, który pomoże bezpłatnie zidentyfikować okazy.
Część zwiedzających zainteresowana jest obrobionymi "skarbami Ziemi", stąd istotną częścią będzie również Giełda Biżuterii. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie na rynku dominują niskiej jakości masowe wyroby i trudno jest znaleźć oryginalną biżuterię. Dlatego zapraszamy twórców, którzy sami projektują swoje wyroby i często ręcznie je wykonują – każdy ich wyrób jest niepowtarzalny. Staramy się gromadzić wystawców, którzy potrafią stworzyć niebanalne połączenia, których dzieła kuszą magią wzorów i kolorów. Na Giełdzie Biżuterii obecny będzie do Państwa dyspozycji ekspert gemmolog, który pomoże bezpłatnie rozpoznać i wycenić wyroby.
Strefa Poszukiwacza to specjalne miejsce, gdzie najmłodsi uczestnicy – w trakcie płukania złota czy cięcia agatów – będą mogli poczuć dreszcz emocji towarzyszący poszukiwaniu okazów.
GIEŁDA MINERAŁÓW
Giełda Minerałów, będzie największym wydarzeniem tego typu w historii Polski, pod względem ilości stanowisk z "prawdziwymi" okazami, unikalnymi, naturalnymi. Wszystkie największe i renomowane firmy z Polski będą na niej obecne. Oczywiście dominować będą wystawcy z Polski, jednak nie zabraknie sprzedawców z takich krajów jak Afganistan, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Niemcy czy USA.
Rzeczoznawca mineralog – dr Eligiusz Szełęg
Na Giełdzie Minerałów obecny będzie ekspert mineralogii, który postara się Państwu pomóc rozpoznać przyniesione na Festiwal minerały. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z pomocy fachowca!
Dr Eligiusz Szełęg z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego jest autorem i współautorem wielu prac naukowych z dziedziny mineralogii, autorem książki dla kolekcjonerów (Atlas Minerałów i Skał), a także współodkrywcą 3 nowych minerałów z Polski (Pilawit-(Y), Bohseit i Żabińskiit). Jest także kolekcjonerem minerałów specjalizującym się w polskich lokalizacjach.
Wyrobisko Kalcytowe
Na Giełdzie przygotowane zostanie specjalne Wyrobisko Kalcytowe, w którym najmłodsi będą mogli bezpłatnie spróbować własnych sił w poszukiwaniu minerałów i skamieniałości. Ci, którym dopisze szczęście, znajdą piękne pomarańczowe kalcyty z (nieodległych od Lubania) Grabiszyc lub pochodzące sprzed 165 mln lat morskie skamieniałości – amonity – z okolic Częstochowy. Każdy młody poszukiwacz będzie mógł zachować jeden ze znalezionych przez siebie okazów.
Cięcie agatów
Agaty występują często w formie szarych “kul”, które dopiero po przecięciu ujawniają swoje wewnętrzne piękno. Za każdym razem jest to loteria – agat może zawierać piękne wzory i barwy lub może okazać się “pusty”. Za symboliczną opłatą będzie można zakupić agaty z polskich Sudetów, które zostaną na miejscu przecięte przez specjalistów.
Płukanie złota
Najmłodsi zwiedzający będą mogli bezpłatnie spróbować własnych sił i szczęścia, płucząc złoto techniką używaną na Dzikim Zachodzie w XIX wieku. Ci, którym uda się wypłukać drobinki złota, otrzymają certyfikat Poszukiwacza Złota. Zapraszamy do zabawy!
GIEŁDA BIŻUTERII
Na naszej Giełdzie największe hurtownie jubilerskie będą sąsiadować z małymi zakładami rzemieślniczymi. Przez trzy dni wystawcy z kraju i z zagranicy prezentować będą piękną biżuterię, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransoletki, pierścionki, naszyjniki, korale czy półprodukty do tworzenia biżuterii. Część z wystawców to artyści, którzy samodzielnie projektują i wykonują (często ręcznie) unikalne małe dzieła sztuki. Wielu z nich łączy naturalne minerały ze srebrem czy złotem.
Rzeczoznawca gemmolog – Jacek Ożdżeński
Jacek Ożdżeński – certyfikowany rzeczoznawca obecny będzie na Giełdzie Biżuterii, aby bezpłatnie służyć Państwu pomocą w wycenie i identyfikacji biżuterii, zarówno tej nabytej na Giełdzie, jak i pochodzącej z rodzinnych zbiorów. Jacek Ożdżeński jest ekspertem gemmologiem z 30-letnim doświadczeniem. Ukończył liczne kursy branżowe, uzyskał tytuł mistrzowski w szlifowaniu kamieni szlachetnych, by wreszcie móc otworzyć własną pracownię gemmologiczną, zajmującą się profesjonalną wyceną kamieni szlachetnych oraz substancji organicznych stosowanych w jubilerstwie. Więcej o naszym ekspercie przeczytasz tu www.jacek-ozdzenski.pl.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Giełda Minerałów i Biżuterii otwarta jest w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i niedzielę w godz. 10.00-17.00,
wstęp na Giełdę jest bezpłatny,
Giełda odbywa się na terenie Rynku oraz ul. Spółdzielczej, natomiast Strefa Poszukiwacza na placu koło fontanny, przed głównym wejściem do Ratusza.
Lokalizacja centrum Giełdy Minerałów i Biżuterii oraz Strefy Poszukiwacza