W trakcie Festiwalu 2025 prezentowanych będzie szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce (krótkie opisy poniżej). Będzie można je obejrzeć w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Ratuszu oraz w Wieży Brackiej. Łącznie zaprezentowanych na nich zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. Wystawy zobaczyć będzie można również po zakończeniu Festiwalu – do końca sierpnia.
Barwy dolnośląskiego kwarcuWystawa główna
Kwarc to jeden z najpospolitszych minerałów w skorupie ziemskiej - znany i ceniony od czasów prehistorycznych. Do dziś znajduje szerokie zastosowanie m.in. w produkcji szkła, ceramiki, elektroniki, a także w budownictwie i jubilerstwie. Dobrze wykształcone kryształy kwarcu są wysoko cenione przez kolekcjonerów minerałów na całym świecie.
Dolny Śląsk - "stolica" polskiej mineralogii - słynie właśnie z wystąpień kwarcu. Minerał ten występuje tu w dziesiątkach lokalizacji, a niektóre z nich dostarczają wyjątkowo spektakularnych okazów: kryształu górskiego, kwarcu dymnego, morionu, prasiolitu, ametystu czy agatów.
Na wystawie głównej "Barwy dolnośląskiego kwarcu" zaprezentujemy spektrum kolorystyczne tego minerału - zarówno z lokalizacji dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych. Wśród eksponatów znajdą się jedne z najpiękniejszych okazów kwarcu znanych z terenu Polski.
Fot. J. Scovil. Kol. Muzeum Minerałów w Szczawnie-Zdroju.
Agaty i jaspisy ze zbiorów Johanna Zenzakolekcjonera z Austrii
Johann Zenz zainteresował się minerałami już w młodym wieku i dość szybko zogniskował swoje zainteresowania wokół agatów. Rozwój hobby ewoluował w naukowe podejście do tematu i z czasem Johann stał się autorem niezliczonych artykułów dotyczących agatów. W latach 2005-2011 stworzył najbardziej rozbudowaną i kompletną encyklopedię agatów. "Agates" vol. I, II, i III to opasłe tomy złożone z ponad 2000 stron i 6000 fotografii! Johann stworzył też "encyklopedyczną" stronę internetową - http://www.agates.click/
Johann w swojej kolekcji ma ponad 7500 agatów, pochodzących głównie z Niemiec, Meksyku i USA. Posiada też ogromną kolekcję systematyczną agatów i jaspisów z całego świata. Zainteresowanych jego zbiorami odsyłamy do strony internetowej - http://www.achate.at/
Na Festiwalu zaprezentowane zostaną najlepsze okazy ze zbiorów Johanna Zenza.
Szkło uranowe i minerały fluorescencyjneze zbiorów Kopalni Podgórze
Podczas trwania Sudeckiego Festiwalu Minerałów na Wieży Brackiej prezentowana będzie wystawa szkła uranowego wypożyczonego z Kopalni Podgórze. Prezentowana kolekcja szkła zawiera minerały uranu, które intensywnie świecą na zielono w świetle UV. Na wystawie znajdują się również minerały fluorescencyjne z kolekcji Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które w ultrafiolecie święcą na różne kolory. Efekt WOW gwarantowany!
Minerały Sudetów Zachodnichwystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu
Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18 gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów z różnego typu złóż, obejmujących m.in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt, a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.
Wystawy prywatnych kolekcjonerów
W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Kilkunastu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.
Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności.
Wywiady z kolekcjonerami
Andrzej Korzekwa
Joanna Gajowniczek-Praszkier
Ireneusz Niemczyk
Janusz Zajdel
Sławomir Błądek
Jacek Szczerba
Dariusz Jończy
Zapowiedź wywiadów
INFORMACJE PRAKTYCZNE
wystawy otwarte będą w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-19.00,
wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny,
wystawy: "Wystawy konkursowe ..." prezentowane będą w budynku Ratusza (UWAGA! 3 różne wejścia),
wystawa "Minerały Sudetów Zachodnich" prezentowana będzie w Wieży Brackiej,