W trakcie Festiwalu 2025 prezentowanych będzie szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce (krótkie opisy poniżej). Będzie można je obejrzeć w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Ratuszu oraz w Wieży Brackiej. Łącznie zaprezentowanych na nich zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. Wystawy zobaczyć będzie można również po zakończeniu Festiwalu – do końca sierpnia.
Minerały – arcydzieła naturyWystawa główna
Dobrej klasy okazy mineralogiczne są często porównywane do dzieł sztuki. Na tej wystawie postaramy się zobrazować główne cechy, które powodują, że zwykły “kamień” staje się wyjątkowym “arcydziełem" stworzonym przez naturę. Barwa, forma i połysk to najważniejsze z nich. Na wystawie głównej zobaczycie kilkaset najwyższej klasy okazów mineralogicznych z całego świata – to będzie istna feeria barw i kształtów. Fot. J. Scovil.
Agaty i jaspisy ze zbiorów Johanna Zenzakolekcjonera z Austrii
Johann Zenz zainteresował się minerałami już w młodym wieku i dość szybko zogniskował swoje zainteresowania wokół agatów. Rozwój hobby ewoluował w naukowe podejście do tematu i z czasem Johann stał się autorem niezliczonych artykułów dotyczących agatów. W latach 2005-2011 stworzył najbardziej rozbudowaną i kompletną encyklopedię agatów. "Agates" vol. I, II, i III to opasłe tomy złożone z ponad 2000 stron i 6000 fotografii! Johann stworzył też "encyklopedyczną" stronę internetową - http://www.agates.click/
Johann w swojej kolekcji ma ponad 7500 agatów, pochodzących głównie z Niemiec, Meksyku i USA. Posiada też ogromną kolekcję systematyczną agatów i jaspisów z całego świata. Zainteresowanych jego zbiorami odsyłamy do strony internetowej - http://www.achate.at/
Na Festiwalu zaprezentowane zostaną najlepsze okazy ze zbiorów Johanna Zenza.
Szkło uranowe i minerały fluorescencyjneze zbiorów Kopalni Podgórze
Podczas trwania Sudeckiego Festiwalu Minerałów na Wieży Brackiej prezentowana będzie wystawa szkła uranowego wypożyczonego z Kopalni Podgórze. Prezentowana kolekcja szkła zawiera minerały uranu, które intensywnie świecą na zielono w świetle UV. Na wystawie znajdują się również minerały fluorescencyjne z kolekcji Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które w ultrafiolecie święcą na różne kolory. Efekt WOW gwarantowany!
Minerały Sudetów Zachodnichwystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu
Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18 gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów z różnego typu złóż, obejmujących m.in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt, a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.
Wystawy prywatnych kolekcjonerów
W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Kilkunastu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.
Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności.
Wywiady z kolekcjonerami
Andrzej Korzekwa
Joanna Gajowniczek-Praszkier
Ireneusz Niemczyk
Janusz Zajdel
Sławomir Błądek
Jacek Szczerba
Dariusz Jończy
Zapowiedź wywiadów
INFORMACJE PRAKTYCZNE
wystawy otwarte będą w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-19.00,
wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny,
wystawy: "Wystawy konkursowe ..." prezentowane będą w budynku Ratusza (UWAGA! 3 różne wejścia),
wystawa "Minerały Sudetów Zachodnich" prezentowana będzie w Wieży Brackiej,
Lokalizacja wystaw Sudeckiego Festiwalu Minerałów