W trakcie Festiwalu 2022 prezentowanych będzie szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce (krótkie opisy poniżej). Będzie można je obejrzeć w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Ratuszu oraz w Wieży Brackiej. Łącznie zaprezentowanych na nich zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. Wystawy zobaczyć będzie można również po zakończeniu Festiwalu – do końca sierpnia.
Rock Starswystawa główna
Dobrej klasy okazy mineralogiczne są jak gwiazdy rocka – znane i lubiane mają swoich fanów i admiratorów. Niekoniecznie musza być piękne czy wielkie, ale muszą mieć w sobie „to coś”, swój własny „styl". Na wystawie zaprezentujemy kilkaset wyselekcjonowanych okazów - pięknych i rzadkich, dużych i małych - wszystkie ważne, unikalne. Na wystawie „coś dla siebie” znajdą zarówno „fani” rzadkich minerałów, drobnych estetycznych okazów jak i tych wielkich i spektakularnych.
Agatowy kalejdoskopz kolekcji Uwe Reier (Niemcy)
Na tej wystawie zobaczymy ponad 100 agatów ze zbiorów Uwe Reiera. Uwe zbierając agaty przez ponad 30 lat, utworzył jedną z najlepszych kolekcji na świecie. Liczy ona ponad 4000 okazów! Na wystawie zaprezentowany będzie wybór najbardziej spektakularnych z nich. Będzie to prawdziwa feeria barw i wzorów – istny "agatowy kalejdoskop". Okazy te nigdy wcześniej nie były prezentowane w Polsce.
Agaty z Niemiecz kolekcji Uwe Reier (Niemcy)
Niemcy to niemalże agatowa „kolebka” świata – w legendarnym Idar-Oberstein (najsłynniejszym stanowisku agatowym Europy) wydobywane są one do celów jubilerskich od ponad tysiąca lat! Ponadto Niemcy są bardzo bogate w wystąpienia agatów, z których wiele produkuje dobrej klasy okazy. Na wystawie zaprezentowane zostaną najlepsze okazy niemieckich agatów ze zbiorów Uwe Reiera.
Minerały Sudetów Zachodnichwystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu
Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18 gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów z różnego typu złóż, obejmujących m.in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt, a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.
Wystawy prywatnych kolekcjonerów
W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Kilkunastu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.
Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności.
Wywiady z kolekcjonerami
Andrzej Korzekwa
Joanna Gajowniczek-Praszkier
Ireneusz Niemczyk
Janusz Zajdel
Sławomir Błądek
Jacek Szczerba
Dariusz Jończy
Zapowiedź wywiadów
INFORMACJE PRAKTYCZNE
wystawy otwarte będą w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-19.00,
wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny,
wystawy: "Wystawy konkursowe ..." prezentowane będą w budynku Ratusza (UWAGA! 3 różne wejścia),
wystawa "Minerały Sudetów Zachodnich" prezentowana będzie w Wieży Brackiej,
Lokalizacja wystaw Sudeckiego Festiwalu Minerałów